ברוכים הבאים לעידן החדש.

לא עוד כיתות לימוד משעממות שאת קירותיהן מקשטים בעזרת אקדח סיכות וניירות. בעידן בו אנו חיים כיום, מרחב הלמידה חייב להתאים את עצמו לתלמידים ולא להיפך. התלמידים כיום חשופים לאין ספור גירויים חיצוניים ולכן חשוב מאוד ללכוד את תשומת ליבם בזמן שהותם בבית הספר ולדבר בשפה שלהם. אם התלמידים של היום צרכני הדיגיטל הבולטים ביותר, כך חייב להיות גם מרחב הלמידה בו הם שוהים.

את מרחב הלמידה יש להתאים לפי התכנים הנלמדים בשיעור ובכך לגרום לתלמיד להיות מעורב יותר בשיעור. בכיתות לימוד רבות, אשר מעוצבות עדיין בשיטות הישנות, התלמידים כבר אינם רואים בכלל את הכתוב בדף. זה לא מושך, משעמם ובעיקר לא חדשני ולא מסקרן. עיצוב מרחב למידה נכון, מעורר את הסקרנות של התלמידים ובעיקר מצליח לעורר אינטראקציה רבה יותר על התלמידים.

ברגע שהחלל בו הם שוהים מדבר את השפה שלהם, כך בהתאם, רמת העניין שלהם בחומר עולה וקל יותר להעביר אליהם מסרים.
לכל בית ספר יש את המסרים העיקריים והצירים המארגנים שלו. בית ספר אחד יכול לקדם את נושא הציונות ובית ספר שני דואג לטפח ולהעלות את נושא איכות הסביבה. מרחבי הלמידה מעוצבים לפי דרישות כל בית ספר בצורה אינדווידואלית ומבליטים את המסרים הייחודיים לו. העיצוב אינו מתבצע כתבנית מובנית, אלא מותאם ספציפית עבור כל בית ספר וכל כיתת לימוד.
כבר עיצבנו בתי ספר המקדמים איכות הסביבה, למידת חקר, מצוינות, מנהיגות, מדעים, חשיבה יצירתית, ערכים, ציונות ..ומה לא?!

כיצד זה מתבצע?

תהליך העיצוב מתבצע בכמה שלבים.

בשלב הראשון, אפגש עם צוות ההנהגה הבית ספרית, כדי להבין מהם הדגשים החשובים שיש להבליט ואילו מסרים מתבקשים להעביר במרחבים.
לאחר מכן, נבצע עבודת הכנה המתבססת על המידע ונתחיל לעצב את המרחב או חדר הכיתה לפי הרעיונות שהועלו בפגישת ההכנה.
לאור הניסיון הרב שיש לי בתחום, אנו נוכל לעצב כל מרחב למידה ובכל תחום אשר יידרש וכמובן להקפיד למלא אחר הדרישות ולהתאים את עיצוב המרחב לתכנית הלימודים.

תהליך החקר, אלמוג, מעלה אדומים1

השארת תגובה